Статті про облаштування саду
Як правильно позичити друзям на квартиру

Але недарма кажуть: Дружба дружбою, а тютюнець нарізно.


Якщо сума боргу більша, не дивуйтеся, коли ваш боржник просто відмовиться від зобов'язань і заявить: Я нічого в тебе не брав! Зможеш?? Доведи зворотнє, тоді й поверну. Тут-то ви і догодите в яму, яку вирили собі самі. Як довести, що ваш друг брав у вас гроші і що він зобов'язаний їх повернути у призначений термін? Як правильно давати в борг у наступний раз? Читайте і запам'ятовуйте!


Боргові відносини за Цивільним кодексом


Якщо хтось комусь дає в борг, то такі відносини в Цивільному кодексі РФ підпадають під визначення договору позики.


У відповідності зі ст. 807 ГК РФ, за договором позики одна сторона (позикодавець, він же кредитор) передає у власність другій стороні (позичальнику, боржнику) гроші або інші речі, визначені родовими ознаками. А позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошей або рівну кількість інших отриманих їм речей того ж роду і якості.


А тепер пригадайте процес позичання грошей. Не так вже й часто можна зустріти випадки, коли сторони закріплюють боргові відносини на папері і складають документ під назвою договір позики.


Позика за всіма правилами


Якщо ви не хочете опинитися в ситуації, коли боржник відмовляється від свого обов'язку, то укладайте договір позики за всіма правилами.


У відповідності з Цивільним кодексом РФ, договір позики повинен бути укладений у письмовій формі, якщо його сума більш ніж в 10 разів перевищує встановлений законом МРОТ (1 МРОТ = 100 рублів); у випадку, коли позикодавцем є юридична особа, договір укладається незалежно від суми . Ви вправі облачити ваші боргові відносини в папір і при сумі боргу менше 10 МРОТ. Таке законом не забороняється.


Договір позики вважається укладеним з моменту передачі грошей, а не з моменту підписання договору. Крім договору сторони можуть скласти і розписку. Вірніше, розписку пише позичальник. Розписка підтверджує договір позики і його умови, а також підтверджує отримання позичальником певної кількості грошей.


Скласти договір і розписку нескладно. Для цього не обов'язково відвідувати нотаріуса. Договір не треба реєструвати. У ньому необхідно вказати П. І. Б. позикодавця і позичальника, паспортні дані та адреси. Повинна бути чітко зазначена сума боргу (сума позики), термін повернення (якщо борг повертається по частинах, то вказати періоди (графік) оплати), відсотки за користування коштами (якщо гроші видаються під відсотки), відповідальність позичальника за несвоєчасне повернення.


У розписці необхідно вказати дату складання, П. І. Б. позичальника, його паспортні дані, адреса, суму, яку він отримав. Розписка повинна бути підписана позичальником. Розписка є доказом того, що позичальник отримав гроші від позикодавця. Це дуже важливо, так як сам по собі договір не визначає, отримав небудь позичальник чи ні.


Відповідно до ГК РФ, позичальник вправі оспорювати договір позики, якщо гроші в дійсності не отримані ним від позикодавця або одержані у меншій кількості, ніж зазначено в договорі. Якщо в процесі суперечки з'ясується, що гроші не були отримані, договір вважається неукладеним. Якщо ж кошти були отримані, але в меншій кількості, договір вважається укладеним на це кількість грошей.


Що, якщо сторони не дотрималися письмову форму? Відповідно до ГК РФ, недотримання простої письмової форми при укладанні договору позики не робить вашу угоду автоматично недійсною, а лише позбавляє сторони права в разі спору посилатися на підтвердження угоди та її умов на показання свідків, але не позбавляє права приводити письмові й інші докази ( ст. 162 ГК РФ). Привести в доказ своєї правоти свідків можна, якщо договір був укладений під впливом обману, насильства, погрози, зловмисної угоди представника позичальника з позикодавцем або збігу тяжких обставин.


На позику можна збагатитися


Це можливо, якщо гроші в борг даються під певні відсотки. Таким чином, позичальник бере певну суму грошей на якийсь термін, а по його закінченні повинен повернути ту ж суму і сплатити відсотки за користування чужими грошовими коштами.


Щоб вас не приголомшили неприємною новиною про те, що ви повинні повернути не тільки суму позики, але і сплатити відсотки, необхідно знати наступне:


1. Як свідчить ГК РФ, якщо інше не передбачено законом або договором позики, позикодавець має право розраховувати на отримання з позичальника відсотків на суму позики в розмірі, визначеному договором. Якщо в договорі про розмір відсотків нічого не сказано, останній визначається існуючої в місці проживання позикодавця ставкою банківського відсотка (ставкою рефінансування) на день сплати суми боргу. Таким чином, якщо сторони склали договір позики, а про відсотки там немає ні слова, то в принципі позикодавець може вимагати з вас сплатити їх.


2. Договір позики передбачається безпроцентним, якщо в ньому прямо не передбачено інше (тобто чітко не вказано, що гроші видаються під відсотки), у випадках коли:
?? договір укладено між громадянами на суму, що не перевищує 50 МРОТ, і не пов'язаний із здійсненням підприємницької діяльності хоча б однією із сторін;
?? за договором позичальникові передаються не гроші, а інші речі.


3. Якщо ви берете гроші в борг не під відсотки і складаєте договір, то найкраще вказати це в договорі, щоб надалі позичальник не зміг зажадати з вас зайвих грошей. Можна вказати, що договір позики є безоплатним або що на взяту в борг суму позики відсотки не нараховуються і т. д.?? все це убезпечить вас в подальшому від непотрібних суперечок.


4. Ще один момент, пов'язаний з відсотками. Як відомо, позичальник зобов'язаний повернути борг у строк, встановлений договором. Якщо такий термін у договорі не зазначено, то гроші необхідно віддати протягом 30 днів з дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це. Якщо договір безпроцентний, то віддати борг можна в будь-який час достроково. Але якщо ж гроші позичаються під відсотки, то повернути борг достроково можна тільки за згодою позикодавця. Це й зрозуміло, адже чим довше позичальник користується боргом, тим більше відсотків отримає позикодавець.


5. При відсутності іншої угоди проценти виплачуються щомісяця до дня повернення суми позики.


Не порушуйте договір!


Дана вимога стосується, звичайно ж, позичальника. Для нього головне?? повернути гроші в строк, зазначений договором.


Якщо позичальник не повертає гроші в строк, то на цю суму потрібно сплатити проценти. Їх розмір визначається існуючої в місці проживання кредитора обліковою ставкою банківського відсотка. Нараховуються вони з дня, коли сума позики повинна була бути повернута, і до дня її виплати. Відсотки за несвоєчасне повернення сплачуються незалежно від відсотків за користування позикою. Тобто якщо громадянин взяв гроші в борг під відсотки терміном на 1 місяць, а через місяць не повернув, то він зобов'язаний заплатити: безпосередньо суму боргу (суму позики), відсотки за користування грошима і відсотки за несвоєчасне повернення.


Якщо позичальник бере гроші в борг і сторони прийшли до рішення, що сума боргу буде виплачуватися по частинах, то порушення терміну повернення чергового платежу може призвести до того, що позикодавець зажадає повернути суму боргу достроково (разом з усіма відсотками).


Так що якщо вже взяли борг, то віддавайте його вчасно. Не дарма ж кажуть: За позику віддяка.